Buitenplaats Hofwijck is een historisch icoon aan de Vliet. Toepasselijk dat juist hier het startschot voor de ‘Tijdreis langs de Vliet’ wordt gelost. Deze route neemt je straks mee langs historische locaties door heel Leidschendam-Voorburg.
Hier ga je letterlijk terug in de tijd. Via Virtual Reality (VR) kun je er rondkijken in verschillende tijden, van Romeinen tot heden. Over twee jaar is het project klaar.
Hoe zagen de tuinen van Hofwijck er uit voordat de spoorlijn en de Utrechtsebaan werden aangelegd? En de dierentuinen van stadhouder Willem V? Waar stonden de molens? In welk huis woonde Spinoza? En wat was er te zien in het Romeinse Forum Hadriani? Waar nu de restanten onder het maaiveld liggen, wordt het mogelijk in de Romeinse stad rond te kijken: aan de oude haven, in de winkelstraat of bij de buitenpoort. Daarbij kun je informatie opvragen over wat je ziet of wie hier woonden en werkten. Dit kan ter plekke met je telefoon of vanachter je eigen PC. Zo wordt deze UNESCO World Heritage Site digitaal ontsloten.
2000 jaar geschiedenis
Met de Tijdreis langs de Vliet ontstaat een bijzondere reis door 2000 jaar geschiedenis. Naast tijden verbindt deze ook plekken. Want het huidige Leidschendam-Voorburg bestaat uit meerdere historische kernen. Het water van de Vliet verbindt ze. En straks dus ook de tijdreis. Hun verhalen worden gekoppeld, en daarmee verdwenen en nog bestaand erfgoed uit heel Leidschendam-Voorburg. Op 14 oktober zullen dan ook twee wethouders het project lanceren: Bianca Bremer voor erfgoed en Marcel Belt voor cultuur.
De Tijdreis langs de Vliet is een initiatief van Stichting Verborgen Stad en wordt ondersteund door erfgoedpartners uit de hele regio. Verborgen Stad heeft tot doel geschiedenis met behulp van nieuwste technieken toegankelijk te maken. De gemeente Leidschendam-Voorburg financiert het project in samenwerking met de provincie Zuid-Holland en particuliere fondsen.
Verdwenen tuinen van Hofwijck
Op 14 oktober wordt ook een van de VR-reconstructies gepresenteerd. Op de plek waar zich nu de perrons van Station Voorburg bevinden, stond in de 17e eeuw een uitkijktoren; toen midden in de uitgestrekte tuinen van Hofwijck. Vanaf hier overzie je de omgeving van vier eeuwen terug: Hofwijk zelf, het dorp Voorburg, graanmolen, de velden en in de verte de torens van Den Haag.
Alvast rondkijken?
En voorproefje? De locatie van de ‘Leytse Dam’, nu bij de sluizen, werd in het kader van een ander project al in VR gereconstrueerd. Hier kun je ook in de 17e eeuw rondkijken. Deze plek zal onderdeel worden van de Tijdreis langs de Vliet. Ga naar https://www.canals5d.nl/hotspot/35
History5D
De locaties zijn nu nog toegankelijk via het digitale platform Canals5D. De tijdreis zal uiteindelijk via zowel een eigen platform worden aangeboden als onderdeel zijn van het overkoepelende History5D. Deze is met de telefoon én online toegankelijk. 5D is een nieuwe manier van erfgoedbeleving waarbij kaart (2D), ruimte (3D), tijd (4D) en informatie (5D) worden gekoppeld.