Ook het nieuwe college van burgemeester en wethouders verdedigt het ophangen van drie eekhoornbruggen bij de Scheveningse Bosjes eerder dit jaar. De partij Hart voor Den Haag had het college in schriftelijke vragen om opheldering gevraagd over de in hun ogen "onbegrijpelijke uitgave" van tienduizenden euro's.
Raadslid Coen Bom (foto onder) wees erop dat de gemeente eerder veel kritiek kreeg op de kostbare eekhoornbrug die in 2012 over de N44 werd aangelegd. Bom: "Juist omdat de eerdere eekhoornbrug jarenlang onderwerp van discussie is geweest, zou je verwachten dat de gemeente eerst kijkt naar de resultaten. Uit de cijfers blijkt dat die brug de afgelopen drie jaar jaarlijks slechts één keer door een eekhoorn is gebruikt."
Het nieuwe college laat in antwoord op de vragen van Bom weten dat de eekhoorn in Zuid-Holland vrijwel alleen voorkomt in de bossen en landgoederen in de kustzone. Den Haag draagt daarom volgens het college "een bovengemiddelde verantwoordelijkheid" voor het in stand houden van de Zuid-Hollandse eekhoornpopulatie.
Sinds 2018 monitort de gemeente het aantal eekhoornnesten in het Haagse Bos, de landgoederen Clingendael en Oosterbeek en de voor eekhoorns relevante groengebieden aan de noordoostzijde van Den Haag. Uit deze monitoring blijkt dat de eekhoornpopulaties vrij klein zijn. Als mogelijke oorzaken worden inteelt en verkeersslachtoffers genoemd. "Om de aanwezigheid van eekhoorn op de lange termijn te kunnen garanderen, is het nodig om deze gebieden, waar dit kan, op een veilige manier te verbinden."
Tekst gaat door onder foto.

Foto: Gemeente Den Haag.
Drie touwbruggen
In totaal zijn drie touwbruggen aangelegd: één over de Scheveningseweg en twee over de Teldersweg. De kosten voor de aanschaf en plaatsing door een extern bedrijf bedroegen ruim 27.000 euro. Daarnaast was in totaal 8.000 euro nodig voor verkeersmaatregelen. Voor het opstellen van een werkplan en een Veiligheids- en Gezondheidsplan werd nog eens 3.200 euro betaald.
De suggestie van Hart voor Den Haag om investeringen in vergelijkbare faunavoorzieningen voortaan alleen te doen wanneer zowel de noodzaak als de effectiviteit aantoonbaar kunnen worden onderbouwd en geëvalueerd, legt het college naast zich neer. "De reden dat van de monitoring van de touwbruggen is afgezien, is dat deze touwbruggen op tal van plekken in Nederland bewezen effectief zijn en dientengevolge monitoring van gebruik niet noodzakelijk is." Daarbij komt nog dat monitoren van touwbruggen vrij kostbare is, omdat dan meerdere keren per jaar een boomklimmer op hoogte camera's moet installeren.
"Het college is trots op onze parken, groengebieden en stadsnatuur", eindigt de brief aan de raad. "Daarom houden we aandacht en zorgen we voor de natuur in onze stad, de daarvoor beschikbare middelen worden zo optimaal mogelijk ingezet." Opmerkelijk detail: de brief is ondertekend door partijleider Richard de Mos van Hart voor Den Haag, in zijn functie als locoburgemeester.