VVD-LV wil onderzoek naar dag-toerismebelasting bij de Mall

9 December 2025, 05:58 uur
Lokaal
mainImage

Om de Mall of the Netherlands te laten meebetalen aan maatregelen tegen parkeer- en verkeersoverlast, kan voor dit gebied een dag-toerismebelasting voor niet-inwoners van Leidschendam-Voorburg worden ingevoerd. Dit idee brengt de VVD-LV naar voren in komende vergadering van de gemeenteraad over het vergunningparkeren rond de Mall. Deze belasting moet dan door de eigenaar van de Mall worden afgedragen. Met de opbrengst kan de gemeente onder meer maatregelen op het gebied van parkeren en verkeer bekostigen zonder dat omwonenden en andere inwoners ervoor opdraaien. De VVD-LV dient hiertoe dan ook in de raadsvergadering van 9 december een motie in.

Rick de Klerk: ‘De Mall is een mooi winkelcentrum en daarmee ook een prachtige publiekstrekker. Helaas zien we ook de nadelen ervan. Veel inwoners, ambtenaren en anderen zijn druk met de parkeerdruk en het verkeer rond de Mall. Dat kost allemaal veel tijd, geld en energie. Om voor de inwoners uit de omliggende wijken de parkeerdruk te verlichten wordt vergunningparkeren ingevoerd’.
Het college van burgemeester en wethouders is met eigenaar Westfield van het winkelcentrum in gesprek over de aanpak van de problemen. ‘Dat is op zich een goede zaak’, zegt De Klerk. ‘Alleen zie ik dan ook graag boter bij de vis. De invoering van een dag-toerismebelasting kan helpen om de Mall ook écht te laten meebetalen’.

Wettelijk kan en mag de gemeente een dergelijke belasting voor niet-inwoners invoeren. Daarom moet deze mogelijkheid worden onderzocht, aldus het VVD-gemeenteraadslid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten geeft op hun website aan dat toeristenbelasting kan worden geheven bij ‘niet-ingezetenen die verblijf houden binnen de gemeente’. Dat hoeft niet per definitie een overnachting te zijn. De Klerk: ‘Ik zie een regeling voor me waarbij de Mall een bedrag afdraagt per bezoeker, waarbij wordt uitgegaan van tellingen. Dus de bezoekers merken er zelf niets van. Ik ben benieuwd naar het onderzoek waarbij het verder wordt uitgewerkt’.