De gemeenteraad van Leidschendam-Voorburg krijgt een nieuwe formateur voor de voortzetting van de coalitieonderhandelingen. Tijdens een extra raadsvergadering maakte VVD-fractievoorzitter Astrid van Eekelen bekend dat Jules Bijl de leiding krijgt over de nieuwe formatieronde tussen VVD, GBLV en PRO.
Bijl is geen onbekende in de gemeente. De voormalig D66-politicus en diplomaat vervulde tussen september 2021 en maart 2023 de functie van waarnemend burgemeester van Leidschendam-Voorburg. Met zijn bestuurlijke ervaring moet hij de gesprekken begeleiden die moeten leiden tot de vorming van een nieuw gemeentebestuur.
Hij neemt het stokje over van Paul de Krom, die als formateur betrokken was bij de eerdere onderhandelingen tussen VVD, GBLV en D66. Die gesprekken liepen uiteindelijk vast, waarna werd besloten een nieuwe poging te doen met een gewijzigde samenstelling van de onderhandelingstafel.
Kritiek vanuit D66
De benoeming van Bijl leidde direct tot kritiek vanuit D66. Fractievoorzitter Alexander Hielkema liet weten verrast te zijn door de aankondiging. Volgens hem had de raad vooraf geïnformeerd moeten worden over de keuze voor een nieuwe formateur en was een mededeling tijdens een raadsvergadering niet de juiste manier om dit bekend te maken.
Daarnaast sprak Hielkema zijn verbazing uit over het feit dat juist een voormalig D66-bestuurder is gevraagd om de nieuwe formatie te begeleiden, nadat de onderhandelingen met D66 waren stukgelopen.
Nieuwe fase
Met de aanstelling van Jules Bijl breekt een nieuwe fase aan in de politieke formatie. De komende periode moeten VVD, GBLV en PRO onderzoeken of zij voldoende overeenstemming kunnen bereiken over een coalitieakkoord en de samenstelling van een nieuw college van burgemeester en wethouders.
Wanneer de eerste gesprekken onder leiding van Bijl plaatsvinden, is nog niet bekendgemaakt. De verwachting is dat de nieuwe formateur de onderhandelingen op korte termijn zal starten.