JA21 voert actie tegen windmolens. Hoop voor Leidschendam?

23 October 2025, 13:39 uur
Lokaal
mainImage
De windmolen die al jaren in Leidschendam voor onrust zorgt.

De fractie van JA21 Zuid-Holland wil dat de Provinciale Staten zich met spoed buigen over de geplande windturbines in de Provincie Zuid-Holland. Met steun van PVV, FVD, Hart voor Zuid-Holland en JOU heeft de partij een extra Statenvergadering aangevraagd voor maandag 27 oktober.

Dit zal de inwoners van de Zeeheldenbuurt in Leidschendam als muziek in de oren klinken, die als jaren last van een enorme windmolen in de wijk. Het gevolg is onder andere klachten als schaduwzijden in de windmolen als de windmolen draait. Wellicht geeft de actie van JA21 de Leidschendammers hoop dat de windmolen ooit gaat verdwijnen. 

JA21 Zuid-Holland vraagt extra Statenvergadering aan over windturbines in het Groene Hart en de Drechtsteden

De aanvraag is gedaan op grond van artikel 17, lid 2 van de Provinciewet , dat Provinciale Staten het recht geeft zelf een vergadering bijeen te roepen.

Aanleiding: groeiende onrust over windturbines. De reden voor deze bijzondere stap is de toenemende maatschappelijke onrust over de geplande windturbines in het Groene Hart. Sinds de publicatie van de herziening van het Omgevingsbeleid op 20 oktober 2025, nog geen week na de vorige vergadering en midden in het herfstreces is de onrust binnen de provincie Zuid-Holland nóg groter geworden.

‘Inwoners verdienen duidelijkheid’

Fractievoorzitter Thom van Vugt (JA21) licht toe: “De maatschappelijke onrust is groot, zo blijkt uit de vele brieven van bewoners, gemeenten en wethouders vanuit het prachtige Groene Hart. Sinds de publicatie van het nieuwe omgevingsbeleid is die onrust alleen maar toegenomen. De inwoners van Zuid-Holland verdienen duidelijkheid en kunnen niet langer in onzekerheid blijven. Daarom willen wij zo snel mogelijk uitsluitsel over deze vraagstukken. Op basis van de Provinciewet roepen wij een extra Statenvergadering uit om duidelijkheid te verschaffen over windenergie in onze provincie.”

Alleen windenergie op de agenda

De indieners benadrukken dat de extra vergadering uitsluitend over de zoeklocaties van windenergie zal gaan, vanwege de urgentie en de grote maatschappelijke impact van dit onderwerp. Specifiek betreft dit de RES regio’s Holland Rijnland, Midden-Holland en de Drechtsteden. De overige onderdelen van het Omgevingsbeleid komen aan bod tijdens een reguliere Statenvergadering, ook eventuele afstandsnormen zullen dan besproken worden, gezien hier een ‘technische sessie’ voor aangekondigd is.

Voortouw nemen

Met deze oproep wil JA21 dat de Staten zelf het voortouw nemen, in plaats van af te wachten tot de maatschappelijke onrust verder oploopt. De beoogde datum zal maandag 27 oktober zijn en JA21 roep eenieder op hierbij aanwezig te zijn.