Het prachtige landschap Vreugd en Rust in Voorburg, blijft een verborgen parel in de gemeente. Het eeuwenoude landschapspark werd begin dit jaar uitgeroepen tot monument van de maand in Zuid-Holland en in de lente helemaal opgeknapt. Alle reden dus om het park niet links te laten liggen en een bezoekje te brengen voor een fijne weekendwandeling.
Uitgeroepen tot monument van de maand
Vreugd en Rust kreeg in februari van dit jaar nog een mooie prijs. ‘Het Compliment voor het Monument’ werd uitgereikt aan Joost Heuvelink van de stichting Mooi Voorburg. Deze stichting zette bovendien een burgerinitiatief op dat heeft geleid tot het herstel van het landgoed. Met het opknappen van het park in maart heeft de gemeente het ontwerp teruggebracht naar de ideeën van landschapsarchitect J.D. Zocher junior in de jaren 1840-1850. Daarbij horen slingerende paden en vijvers en natuurlijke geometrische vormen waar de bezoekers zich aan kunnen vergapen. Het initiatief kreeg ook hulp van de provincie met een mooie subsidie. Het bedrag dat werd gebruikt voor de gehele opknapbeurt was 300.000 euro. Door de aanpassingen kunnen bezoekers nu extra genieten van het park en ziet alles er beter uit dan ooit te voren. Het is het daarom zeker waard om mooie foto’s te maken met je telefoon of je fotocamera om het park te vereeuwigen. Vooral het landhuis zelf en de nieuw aangelegde bruggen en paden zijn bijzonder fotogeniek.
Landhuis met verschillende bestemmingen
Het landhuis van Vreugd en Rust is nu in gebruik als evenementengebouw, restaurant en hotel. In het verleden heeft het ook gediend als schoolgebouw en verpleegstersacademie. Ook de burgemeester van Voorburg heeft in het gebouw, dat dateert uit 1751, gewoond. Het park kent haar oorsprong uit de zeventiende eeuw, toen op dezelfde plaats een boerderij stond. Pas in 1710 kreeg de plaats de naam Vreugd en Rust. Met de huidige ontwerpen van de tuinen is men echter teruggekeerd naar de negentiende eeuw. Zo werd aan de hand van oude schilderijen hekwerk gereconstrueerd en werd de zogenoemde Zwitserse brug teruggeplaatst.
Wandelingen in het park georganiseerd
Omdat het park nu helemaal opgeknapt is, is een georganiseerde wandelingen helemaal de moeite waard. De organisatie die ook de renovatie van het park heeft gesteund, Mooi Voorburg, organiseert met regelmaat wandelingen van ongeveer een uur door het park. Hierbij worden door een deskundige gids ook feiten en verhalen verteld over de historie en de waarde van het park.Hoewel de laatste wandeling in september heeft plaatsgevonden, is het te verwachten dat vanaf de lente de rondleidingen door het park weer terugkeren. Tot die tijd is het voor iedereen natuurlijk mogelijk zelf het park in herfstkleuren te bewonderen.